Kendi İşimi Kurmak İstiyorum

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum

Herkesin bir noktada maaşlı çalışan olmaktan sıkıldığı ve artık kendi hayallerinin, kendi işinin peşinde koşmak istediği ortada. Ancak kendi işimi kurmak istiyorum diyenlerin pek çoğu maalesef bu konuda sistematik bir düşünce yapısına sahip olmadıkları için bu planlarını erteleyip durmak zorunda kalıyorlar. Halbuki biraz iç disiplin ve biraz da analitik düşünme kabiliyeti, kendi işinizi kurmanıza yardımcı olacak. Sizler için işinizi kurmadan önce kendinize açıklık getirmeniz gereken bir kaç temel maddeyi değerlendirdik.

İş Kurma Sebebiniz Nedir?

Eğer işsiz kaldığınız ve iş bulamadığınız için iş kurmak istiyorsanız muhtemelen yeterli motivasyona da sahip değilsiniz. Yapılan araştırmalar, garantili işlerini kendi hayallerinin peşinden koşmak için bırakanların bu konuda daha başarılı olduklarını ve ellerindeki imkanları işleri için daha iyi yönlendirdiklerini gösteriyor. Neden iş kurduğunuzu bu nedenle bir daha düşünün ve çevrenizden önce kendinizi ikna edin.

Firmanız Nasıl Faaliyet Gösterecek?

Daha işinize yeni başlamışken ülke çapında satışlar, hizmet sunumları ve mal gönderimleri yapmayı planlıyorsanız bunu bir daha düşünün. Pek çok yeni işveren, maalesef işini biraz fazla geniş kurduğu için kısa süre sonra masrafların altından kalkamıyor ve gelirlerini arttıramadığı için bu yükün altında kalıyor. Operasyonun ne kadar geniş olacağını imkanlarınız dahilinde değerlendirin ve kredilere güvenmeyin.

İş Planı Kesinlikle Elzem

İş planları son dönemlerin fetişleri arasında. Üniversite tezi olacak kıvamda iş planlarını unutun ve sadece işinize odaklanın. Gelirler, harcamalar, müşteriler ve çalışanlar iş planınız için yeter de artar bile. Onlarca sayfalık bir doküman yerine kolayca anlaşılır bir kaç sayfa yolunuzu aydınlatacaktır.

Müşterilerinizi İyi Tanıyın

Satacağınız ürünü veyahut hizmeti almasını beklediğiniz insanları hayalinizde kurup da ona göre iş yapmayın. Gerçekten bu insanlar en çok hangi benzer ürünleri alıyorlar, nelerle ilgileniyorlar konusu kendi kafanızdakinden muhtemelen çok farklı olacaktır. Online mağazalara göz atarak kategorilerin en çok satan ürünlerinin özelliklerini değerlendirin.

Doğru Fiyatlama Mühim

Yeni iş kuranların en büyük derdi, ya piyasada tutunmak için düşük fiyatlar belirleyip batmak, ya da çok fiyat çekip müşterileri kaçırıp yine de batmak. Rakiplerinizi, müşterilerinizin gelir düzeylerini ve ürün maliyetleri ile sabit maliyetlerinizi iyi değerlendirerek ne kadar kar zarar edeceğinizi muhakkak detaylıca inceleyin.

Sermaye Kimden Geliyor?

Eğer birikmiş paranız varsa veya aileniz size sermaye konusunda destek olacaksa en azından kafanız biraz daha rahat olacak. Ancak kredi ile bir iş kurmak istiyorsanız gelir ve gider planlarınıza kredinizi doğru şekilde dahil ederek işinizin ne kadar feasible olacağını hesaplamalısınız.

Koşturmaca Başlasın

Kendi işini kuran bir insan, günde 8 saat çalışmamak için 16 saat çalışır demişler. Eğer rahatlık için kendi işinizi kurmak istiyorsanız muhtemelen eskisinden daha da fazla çalışmanız gerekeceğini, yepyeni bir firma ile müşterileri çekmenizin önemli olduğunu unutmamalısınız. Kısacası, emek olmadan yemek olmaz!