Anadolu Rock'ın Gizli Efsaneleri

Anadolu Rock'ın Gizli Efsaneleri

Hepimiz Cem Karaca ve Barış Manço’yla geçirdik hayatımızın bir dönemini ve kimileri için bu dönem çocukluk yıllarıyken kimileri için olgunluk zamanları oldu ama öyle ya da böyle hayatımızda bir Anadolu Rock zamanı oldu. İşte o 60’lı 90’lı yıllar arasında bazı gruplar var ki hem biraz kenarda köşede kalmış hem de şarkıları çok tanınmasalar da dillere dolanmış ve bugünlere ulaşmış. İşte size bu yazıda Anadolu Rock’ın çok tanınmamış fakat kaliteli birçok işe imza atmış 3 grubu…

3 Hürel

Onur, Feridun ve Haldun adlı 3 kardeş tarafından oluşturulan grup bugün çok hatırlanmasa da şarkıları hala söyleniyor. Lise dönemlerinde eve gelen bir akordeon ile müzik yapmaya başlayan grup, kardeşlerin sırasıyla askerlik çağlarına gelmesiye dönem dönem müziğe ara vermiş olsa da daha sonra tekrar birleşmiş ve iki albüm daha yapıp müzikten uzaklaşmış fakat yıllar geçse de bazı şarkıları hiç unutulmamış. Örneğin şuan ki gençliğin daha çok Haluk Levent’ten bildiği “Sevenler Ağlarmış” parçasının ilk yaratıcı Onur, Feridun ve Haldun kardeşlerdir.

Hardal

İlk zamanlarında Erkin Koray’a benzetilen daha sonra Erkin Koray’ında merak edip canlı olarak izlediği en sonundaysa Erkin Koray’la birlikte işler yapmaya başlayan grup o dönemlerde Anadolu’da Batılı Rock’ı tam anlamıyla hayata geçirebilen ilk gruptur. Özellikle daha çok arabeskin dinlendiği Rock ve popun daha geride kalmaya başladığı bir zaman diliminde, 1970’li yılların sonlarına doğru ortaya çıktı. İlk zamanlar çok yoğun bir çalışmaya girişmeyen grup daha sonraları “Nasıl? Ne zaman?” adlı bir albüm yaptı. Oldukça beğenilen bu albüm grubu müzik piyasasında tanınır hale getirdi derken daha sonra 80 darbesiyle birlikte müzik piyasasının iyice kötüleşmesi ve maddi sebeplerden dolayı grup her ne kadar albüm (Nereden, Nereye!) ve konser yapmaya devam etse de bir süre sonra dağılma dönemine girdi. Arada birleşme dönemleri olan grup Sedat Avcı’nın vefatıyla tamamen dağıldı fakat geriye efsane şarkılar bıraktı. Dinlemek isterseniz “Gece Vakti” ve “Leyla” tavsiyemizdir.

Feylesoflar

Türkiye’de Hard Rock türünün öncülerinden olan bu efsane grup Can Bastak ve Atilla Günhan tarafından 1972’de kurulmuş. Grup ilk zamanlarında işe Leven’te kafelerde, sinemalarda sahne almakla başlamış. O zamanlarını ‘’çok zor zamanlardı, 4 bin kişilik konsere 4 kişi gelmişti’’ diyerek anlatan grup, daha sonra bir şekilde İstanbul’da ismini duyurmayı başarmış fakat daha çok Progresif Rock yapan, Deep Pruple ve Pink Floyd gibilerinin izinden giden grubun yaptığı müzikler o dönemin Türkiye’sinde ne yazık ki pop kadar ilgi görememiş. Bugün hala Türk Rock’ı için önemli bir yere sahip olan grubun en güzel parçalarından biri olan “Biz İnsanlar” parçası güzel bir zaman yolculuğu için ideal.