Polen Alerjisi Nedir?

Polen Alerjisi Nedir?

Polen alerjisi, çoğu insan için bahar aylarında görülen bir alerji türüdür. Bitkilerin üreme hücresi olan polen, rüzgar ya da böcekler aracılığıyla taşınarak diğer bitkilere ulaşırken insanların da bu polenleri solunum yoluyla alması sonucu alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Bu alerjik reaksiyonlar, burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı ve sulanma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Polen Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?polen-2-li-1

Polen alerjisi belirtileri genellikle mevsimseldir ve polenlerin yoğun olduğu dönemlerde ortaya çıkar. Bu belirtiler arasında burun akıntısı, sürekli hapşırma, burun ve gözlerde kaşıntı, gözlerde kızarıklık ve sulanma, boğazda kaşıntı, öksürük, nefes darlığı ve hatta astım gibi daha ciddi solunum sorunları yer alabilir. Belirtiler genellikle polen sezonu boyunca devam eder ve polen miktarı arttıkça şiddetlenebilir.

Polen Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Polen alerjisinin tedavisi için birkaç yöntem bulunmaktadır. İlk olarak, polen alerjenine maruz kalmayı en aza indirmek için önlemler almak önemlidir. Bu önlemler arasında polen sezonunda dışarıda daha az zaman geçirmek, polen yoğunluğunun yüksek olduğu zamanlarda dışarı çıkmamak, eve polenin girmesini engellemek için pencereleri kapalı tutmak ve polen filtreli maske kullanmak yer alabilir. Ayrıca, doktorunuzun önerdiği alerji ilaçlarını düzenli olarak kullanmak da belirtileri kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, alerji enjeksiyonları da (immünoterapi) alerjiye karşı vücudunuzu uyarmak ve reaksiyonu azaltmak için kullanılabilir.