Fiber Optik Nedir

Fiber Optik Nedir

Optik Kablo

Fiber optik son yıllarda pek çok alanda rutin olarak kullanılmaya başlanan bir iletim sistemidir. Bu sistem, ince bir cam ip üzerinde iletimin ışık hızında gerçekleşmesi prensibine dayanır. Bunun yanında nem, sıcaklık, darbe, su gibi bir bağlantı sisteminin etkilenebileceği dış etkenlerden de oldukça az etkilenir ve bu sayede kesintisiz ve hızlı bir bağlantı sağlar. Merkez, cam örtü ve kılıf adı verilen üç ayrı komponentten oluşan fiber optik kablolar saniyede 300 bin kilometre hızdaki iletimi çevresel şartlardan neredeyse hiç etkilenmeden gerçekleştirirler.

Fiber Optik Kablonun Avantajları

Fiber optik kablolar telefon, internet, savunma sanayi, televizyon yayınları gibi pek çok alanlarda kullanılmaktadır. En önemli avantajı çevresel etkenlerde minimum derecede etkileniyor olmasıdır. Bunun yanında ışık hızında iletim yapması sayesinde oldukça hızlı bir iletişimin kapılarını aralar. Örneğin bugün pek çok internet sağlayıcısı fiber internet paketlerine özel kampanyalar düzenlemekte ve fiber bağlantının henüz ulaşmadığı bölgelere yatırım yapmaktadır. Fiber kablo kullanım alanlarını öğrenebileceğiniz ile iletişime geçerek kablo fiyat listesi ve sistem maliyeti hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Fiber Optik Kablo Seçimi

Fiber optik kablo kullanmak istiyorsanız satın almadan önce mutlaka detaylı bir araştırma yapmanız gerekecektir. Zira fiber optik kabloların iletim kalitesi üreticiden üreticiye önemli değişiklikler gösterebilir. Detaylı bir kablo fiyat listesi inceleyerek kararınızı vermeniz sizin için en iyisi olacaktır. Bu konuda tr.prysmiangroup.com web sitesini ziyaret ederek detaylı bir içeriğe erişmeniz mümkün.