Tatil Yatları Hakkında Yönetmelik

Tatil Yatları Hakkında Yönetmelik

Tatil Yatların Taşıdıkları Nitelikler

Tatil yatları Yat Turizm Yönetmeliğine göre yatlar, gezi, spor ve eğlence amacıyla deniz turizmi ticaretinde kullanılmaya uygun, taşıdığı yolcu sayısı on ikiyi geçmeyen, yük, yolcu ve balıkçı gemisi niteliğinde olmayan, kamarası, tuvaleti ve mutfağı olan deniz aracıdır. Kabotaj seferinde yüz mille sınırlı, en yakın karadan yirmi milden fazla uzaklaşmamak koşulu ile taşıdığı yolcu sayısı otuz altıyı geçmeyen, tonilato belgesinde yat olduğu belirtilen deniz turizmi araçları da bu kapsamdadır. https://vclub.com.tr/projeler/ sitesini inceleyerek tatil yatları İçin detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Deniz turizmi hizmetinde kullanılacak tatil yatları aşağıda belirtilen nitelikleri taşır:

  •  Yatçı sayısı ile uyumlu yemek masası, mini bar, oturma ve güneşlenme grupları.
  •  Kapasiteye uygun bulaşık makinesi, fırın, buzdolabı veya buz kutusu, kumanya için yeterli depo, yeterli hazırlık yerleri ve bulaşık yıkama yerini   kapsayan mutfak.
  •  Teknik normlara uygun yatak, genel aydınlatma ve gece lambası, saç kurutma makinesi, tuvalet masası ve aynası, kişisel temizlik kiti, elbise   dolabı, perde, kliması olan rahat kullanıma imkân verebilecek şekilde düzenlenmiş, suyun yayılımını engelleyici önlemler alınmış duşlu ve   tuvaletli kamaralar
  •  Mürettebatsız kiralanan yatlar hariç personel için ayrı kabin, duş ve tuvalet.

Tatil Yatların da Bulunması Gereken Güvenlik Ekipmanları

Tatil yatların da tüm teknelerde olması gerektiği gibi güvenlik amaçlı ekipmanlar mecburidir.

  •  Can yeleği, her teknede seyirde teknede bulunan kişi sayısı kadar (balıkadam elbisesi giymiş kişiler için gerekmez) bulunacaktır.
  •  Çocuk can yeleği, her teknede seyirde teknede bulunan çocuk sayısı kadar bulunacaktır.
  •  Can simidi, tekne boyu 7 metreden ve sürati 7 deniz milinden az teknelerde aranmaz, tekne boyu 15 metreden az her teknede bir adet (at nalı   şeklinde de olabilir) bulunacaktır.
  •  Manyetik Pusula ile Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü’nün öngördüğü şekilde Seyir Fenerleri, Siyah Küre, Kampana, Düdük ve benzeri teçhizat her teknede bulunacaktır.