Kredi Kartı Neden Bloke Olur ?

Kredi Kartı Neden Bloke Olur ?

Genel olarak her alanda kullanılabilen ve insan hayatını kolaylaştırmayı başaran kredi kartı bir o kadarda dikkatli kullanılması gereken alternatif ödeme araçlarındandır. Kredi kartları para yatırma, para çekme, alışveriş yapma ya da taksitli alışveriş gibi farklı ihtiyaçların giderilmesini sağlıyor. Öte yandan kredi kartları, farklı banka tarafından kullanıcılara özel istekler sonucunda veriliyor. Ancak bazı durumlarda kredi kartlarına bloke işlemleri uygulanmaktadır. Bankaların uygulamış olduğunun blokelerin farklı sebepleri bulunmaktadır.

Kredi Kartının Bloke Edilmesinin Sebepleri Nelerdir?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe artan kredi kartı kullanımı, çeşitli sebeplerden dolayı bloke edilebilmektedir. Bankalarca uygulanan blokeler sonrasında, farklı yöntemler kullanarak kredi kartlarını yeniden aktif hale getirebilir ya da yeni kartlarınızı alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Kredi kartlarının bloke edilmesinin başlıca sebepleri ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Şifrenin ATM üzerinden 3 kez yanlış girilmesi.
  • Kredi kartı borcunun ödeme tarihinin geçmesine rağmen ödenmemesi.
  • Kredi kartını kaybetme, unutma ya da çalınma ihtimali üzerine bloke edilmesi işlemleri gerçekleştirilir.

Kredi Kartı Kaybolması Sonrası Bloke Ettirme İşlemi

Kredi kart sahiplerinin en fazla mağdur olduğu sorunların başında gelmektedir. Kredi kartlarının kaybolması ya da çalınma ihtimalinin olması sonrasında derhal harekete geçilmelidir. İlgili bankanın müşteri numarasını aramak ya da direkt olarak bankaya giderek, kartınızın kaybolduğu ya da çalındığını bildirmek gerekiyor. Bildirme sonrasında mevcut kredi kartınız anında bloke edilir ve o kadar başkasının eline geçmiş olsa dahi herhangi bir iş yapılmaz. Yapılan engelleme sonrasında en kısa süre içerisinde aynı hesap bilgileri ile yeni kredi kartı kart sahibine teslim edilir.

Kredi Kartı Şifresinin Yanlış Girilmesi Sonrası Neden Bloke Uygulanır?

Birçok farklı işlemlerin yapılmasını sağlayan ATM’ler, kredi kart bilgilerini görmek, kredi kartından para çekmek, para yatırmak ya da havale yapmak gibi işlemleri de yapmamızı sağlamaktadır. Farklı bankaların bünyesine ait olan ATM’lerde kredi kart sahiplerinin güvenliği üst düzeyde korunmaktadır. Kredi kartının ATM’ye yerleştirilmesinin ardından şifre ile giriş yapılması gerekiyor. Bu sırada 3 kez şifre girme hakkı sunan ATM’ler, üçüncü şifrenin yanlış girilmesi durumunda otomatik olarak kartın bloke olmasını ve kartın yutulmasını sağlıyor. Bunun asın nedeni ise kredi kartının kart sahibinden farklı birine geçebileceği ihtimalidir. Herhangi bir hırsızlık olmaması açısından 3 kez yanlış girilen şifre sonrasında karta bloke işlemi uygulanıyor.