Avukatlık Ücretleri

Avukatlık Ücretleri

Türkiye Barolar Birliği’nce belirlenen avukatlık ücretleri tarifesi bulunmaktadır, avukat arayanlar ve danışma ücretlerini merak edenler bu tarifeden faydalanabilirler. Avukat ve müvekkili arasında bir meblağ üzerine anlaşılabileceği gibi bir anlaşma yapılmamış olması da mümkündür. Avukat ve müvekkili arasındaki anlaşma geçersiz sayıldığında bu tarife üzerinden yapılır. Aynı şekilde anlaşma yapılmamış olması durumunda da bu tarife geçerlidir.

Avukatlık Ücretleri Tarifesi

Hukuki danışmanlık hizmeti almak istiyor ve ücretlerini merak ediyor olabilirsiniz. Her yıl için belirlenen avukatlık ücretleri Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’nca düzenlenmiştir. Avukat tarafından dava dahilinde yazılan dilekçe ve benzeri işlemler için ayrıca ücret talep edilmemektedir. Temyiz ya da istinafa yönelik dava ve işlerde ayrıca ücret gerekmektedir. Büroda alınacak 1 saat süreli danışmanlık hizmetinin 450 TL olması öngörülmüştür. Eğer çağrı üzerine gidilip danışmanlık yapılıyorsa bunun için 935 TL ücretlendirilir. 4.000 TL’ye kadar olan icra takipleri için avukatlık ücreti icra dairelerinde öngörülen ücrettir ve dava takip ücretinin aslını geçemez. Asliye Mahkemesi’nce devam eden bir davanın takip ücreti 4.300 olarak belirlenmiştir. Arabuluculuk faaliyetleri için ise 6 bin TL’ye kadar olan alacaklar için 900 TL avukatlık ücreti belirlenmiştir.

Güncel Avukatlık Ücretleri Ne Kadardır?

Bir hukuki konuda bilgili kişiden yardım alınması oldukça önemlidir. Bu sebeple bir avukattan yardım almak hayatınızı değiştirebilir. Özellikle ceza davalarında kişilerin özgürlükleri davaya konu olabilmektedir. Bu noktada atılacak yanlış bir adım büyük hak kayıplarına sebep olabilir. Avukatlık ücretleri çeşitli danışma ve takip işlemleri için değişiklik göstermektedir. Bunun yanında sözleşme hazırlarken de avukata danışılmaktadır. Kira sözleşmeleri için belirlenen ücret 900, vasiyet ve miras için 2,730, şirketlerin ana sözleşmesi ve devir gibi işlemleri için 1374 TL’lik bir ücretlendirme öngörülmüştür. İnternet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalar ile iletişime geçmeniz halinde ihtiyaç duyduğunuz destek ve bilgiye erişim sağlayabilirsiniz.