Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

İnsanlar yaşam kalitelerini artırmak için ve daha iyi bir görünüm elde edebilmek için kilo vermek isterler ve bu yüzden kilo vermenin de yöntemlerini araştırırlar. Bitkisel haplar, bitkisel çaylar, cerrahi yöntemler, diyet listeleri, dukan diyet listesi gibi onlarca farklı kilo verme yöntemi vardır. Ancak halk arasında bilinen büyük bir yanlış da yemek yemeyerek kilo vermektir. Bu şekilde kilo veremediğimiz gibi ciddi sağlık problemlerine de neden olabiliriz. En iyi kilo verme yöntemi uzman kişilerin önerileri doğrultusunda uygulanan yöntemlerdir. Ayrıca bir diyetisyen yardımı ile de diyet listelerine tabi olabilirsiniz. Bunların yanı sıra evinizde uygulayabileceğiniz sağlıklı kilo verme yöntemleri de mevcuttur. Sağlıklı kilo vermek için bitkisel çaylar tüketebilir, düzenli egzersiz yapılabilir veya en etkili diyet listelerinden olan dukan diyet listesi uygulanabilir.

En Etkili Zayıflama Yöntemleri

Zayıflamak için sağlıklı yöntemler tercih edilmelidir. Bitkisel ürünler ve bitkisel çaylar sağlıklı kilo verme yöntemlerindendir. Sarımsak çayı gibi karışımlar hazırlayarak evinizde de kendi imkanlarınızla kilo verebilirsiniz. Yemeklerinize ve öğünlerinize azami ölçüde riayet etmelisiniz. İlk başlarda diyet listelerine tabi olarak ve öğün sayınızın dışına çıkmayarak en etkili zayıflama yöntemlerini uygulamış olursunuz. Öğün sayınızı arttırırken, kalori sayınızı düşürmelisiniz. Günlük aldığınız kalori, verdiğiniz kaloriden ne kadar az ise o kadar hızlı kilo verebilirsiniz. Su içerek kalori almadığınız gibi, vücudun nem dengesini stabil tutabilir, sıvı ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. Alkollü ve gazlı içecekleri hayatınızdan silip atmalısınız. Bu tür içeceklerin kalori miktarları çok yüksektir ve kilo vermeniz mümkün olmayacaktır.

Düzenli Egzersiz Yapın

Kilo almak için de, vermek için de düzenli egzersiz yapmalısınız. Bir spor salonuna yazılarak, günlük harcamanız gereken kaloriyi harcayabilirsiniz. Eğer spor salonuna gitme imkanınız yoksa evinizde bazı egzersizleri uygulayabilirsiniz. Mekik hareketi, karın ve çevresindeki fazla yağlardan kurtulmanız için en etkili egzersizlerdendir. Sırt üstü yatar vaziyette dizleri yukarıda birleştirerek ve ayakları da birleştirerek, başı dizlere yaklaştırın. Bu hareketi 15-20 defa tekrarlayın. Bir süre sonra karın ve çevresindeki bölgelerde yanma hissedeceksiniz. Aynı zamanda bölgesel zayıflama yöntemlerinden birisi, mekik hareketidir. Bu egzersize ek olarak sopalı hareket diye adlandırılan, bel ve çevresindeki yağların yakımı için etkili bir yöntemdir. Bir oklava yardımı ile evinizde bu egzersizi yapabilirsiniz. Elleri sağ ve sol andan oklavayı arkada saracak şekilde birleştirin. Ardından sağa ve sola dönme hareketleri yapın. Bu hareketi günde en az 15 dakika uygulayarak fazla yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Yağlı ve Karbonhidrat Ağırlıklı Yiyeceklerden Uzak Durun

Kilo vermek için yediğiniz yiyeceklere azami ölçüde dikkat etmelisiniz. Aşırı yağlı (kızartma vb.) yiyeceklerden ve karbonhidrat ağırlıklı besinlerden uzak durun. Özellikle beyaz ekmek, pilav, makarna, bulgur gibi aşırı kalori değerlerine sahip yiyecekleri hayatınızdan silin. Protein ağırlıklı beslenin. Yumurta, et, balık, tavuk eti, süt ve süt ürünleri gibi yiyecekler tüketmelisiniz. Ancak bu yiyecekleri dozajını aşmadan diyet listelerine ekleyerek tüketmelisiniz. Bunların yanı sıra günde en az 2.5 litre su içmelisiniz. Suyun kalori değeri 0’dır. 10 günlük sudan alacağınız kalori, bir bardak şekerli veya gazlı içecekten alacağınız kalori miktarından daha azdır. Su vücudun nem dengesini sağladığı gibi, yemeklerden önce tüketilmesi de tokluk hisse verecektir. Yemeklerden hemen önce bir bardak su içerek hem kalori almamış olursunuz hem de tokluk hissi kazanmış olursunuz. Daha fazla kalori harcamak için asansör yerine merdiveni, motorlu taşıtlar yerine bisikleti tercih etmelisiniz. Günde en az 20 dakikanızı yürümeye ayırın. Hem daha sıkı bir vücuda sahip olabilir hem de fazla kalori harcamış olursunuz.