Kuru Mama Nasıl Verilmelidir

Kuru Mama Nasıl Verilmelidir

Neden Kuru Mama Tercih Etmeliyim?

Özellikle de büyük köpek ırkları arasından seçim yapan kişiler kullanmayı tercih etmektedir. Kuru köpek mamaları daha sert bir çiğneme gerektirdiği için köpeklerin diş sağlığını korumak adına veterinerler tarafından önerilmektedir. Yine kuru mamalar büyük ambalajlar ile satıldığı için daha ekonomik fiyat seçenekleri sunmaktadır. Yine kuru köpek mamalarının kullanımı ve mama kaplarının temizliği yaş köpek mamaları ile kıyaslandığında çok daha kolaydır.

Kuru Köpek Maması Nasıl Verilir?

Kuru köpek mamaları hazır olarak kullanıma hazır mamalardır. Yavru köpekler için günde 3 kere bir ölçek, genç köpekler için günde 2 kere bir ölçek ve yetişkin köpekler için ise günde 1 ölçek ya da günde yarım ölçek olmak üzere 2 kere verilmesi yeterlidir. Köpek mamasını belirtilen ölçülerde mama kabına konması yeterlidir. Mama kabı her beslenmeden sonra mutlaka temizlenmeli, kapta kalan mamalar özellikle de yazın mutlaka arta kalan mamalar süratle temizlenmelidir. Kuru mamaya geçiş döneminde köpek kuru mamaya alışana kadar mamanın bir miktar su ile ıslatılması geçiş sürecini kolaylaştıracaktır. Köpeğiniz ilk günlerde kuru mamayı yememek için inat etse dahi kararlı tutumunuzu devam ettirmeniz halinde bir süre sonra köpeğiniz artan açlığının da etkisi ile kuru mamayı severek yapmaya başlayacaktır.

Kuru Mama Islatılır mı?

Kuru mamayı ıslatmak her ne kadar önerilmese de özellikle de anne sütünden kesilen yavru köpeklerde ve yaş mamadan kuru mamaya geçiş yapan köpeklerde bir süre bu geçişi kolaylaştırmak adına kuru mamanın ıslatılması mümkündür. Ancak kuru mamayı ıslatma konusunda çok dikkatli davranılmalıdır. Aksi halde bu bir süre sonra köpekte alışkanlık haline gelerek kuru mamayı asla ıslatmadan yememeye başlayacaktır. Bu tip sorunları yaşamamak adına alınması gereken tek önlem kuru mama üzerine dökülen su miktarının kademeli olarak azaltılmasıdır. Yani ilk iki gün normal şekilde ıslatılan mamaya üçüncü gün daha az su dökülmeli ve dökülen su miktarı belirli oranlarda her gün azaltılarak sonunda hiç su dökülmeden köpeğin mamayı yemesi sağlanmalıdır.

www.mamaci.net